Ücretsiz Danışma Hattı

İşyeri Bildirgesi Verilme Süresi

İşyeri Bildirgesi Verilme Süresine Dair Bir Öneri

I) Giriş

Kayıtdışı istihdam, en basit manada çalışmakta olan insanların sosyal güvenlik sistemi dışında kalmalarıdır. 5510 sayılı Sosyal Sigortalar Ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu 01.10.2008 tarihinde yürürlüğe girmiş olup, kanunun 11. Maddesinde işyerinin sosyal güvenlik kurumuna bildirilmesi hususu düzenlenmiştir.

Bu çalışmada kayıtdışı sorunsalı üzerinden işyerinin kurulması aşamasında ne zaman Sosyal Güvenlik Kurumuna bildirilmesi gerektiği üzerinde durulacaktır.

II) İşyerinin Kuruluş Aşamasında Sosyal Güvenlik Kurumuna Bildirilmesi Gerekliliği

Gerek 506 sayılı sosyal sigortalar kanununda gerekse de şu an yürürlülükte olan 5510 sayılı Sosyal Sigortalar Ve Genel Sağlık Sigortası Kanununda işyerinin kuruluş aşamasında sigortalı çalıştırmaya başladığı tarihe kadar Sosyal Güvenlik Kurumuna bildirim zorunluluğu yoktur. Mevcut düzenleme ( 5510 sayılı kanun 11.madde) bu şekildedir.

Böyle durumlarda yeni işyeri açanların bir kısmının işçi çalıştırmaya başlaması durumunda dahi işyerlerini kuruma bildirmedikleri bilinmektedir. Sigortasız işçi çalıştırmanın önüne geçilebilmesi amacıyla işyerlerinin kuruluş aşamasında nasıl vergi dairesine bildirimi yapılıyor ise Sosyal Güvenlik Kurumuna da aynı şekilde bildirim yapılmasının yasal düzenleme ile zorunlu tutulmasının, istenen amaca ulaşmak açısından yararlı olacağı düşünülmektedir. Böylece kuruma bildirilmiş işyerlerinde sigortalı çalıştırılmaya başlanması halinde bu kişilerin kuruma bildirilmesi için psikolojik bir baskı oluşturulmuş olacak, sigortasız işçi çalıştırma eğilimi bir nebzede olsa kırılmış olacaktır.

III) Sonuç

Kayıtdışı istihdamla mücadelede sunduğumuz öneri tek başına bir anlam ifade etmeyecektir. Kayıtdışı çalışma olgusu her ülkenin kendi koşulları göz önüne alınarak değerlendirilmeli ve çözüm yolları buna göre belirlenip uygulanmalıdır. Bu süreçte kalıcı bir çözümün temel anahtarı toplumun tüm katmanları ile ele alınacak bir mücadele stratejisi olacaktır.

ÇALIŞMA REHBERİ

23.05.2012

İlginizi Çekebilecek Diğer Blog Yazıları

  • SGK, vatandaşı SMS ile bilgilendirecek
    Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), kurum tarafından verilen hizmetlere ilişkin olarak vatandaşların SMS ile bilgilendirilmesi için uygulama başlatacak.
  • Kdv İadeleri
    KDV´den istisna edilen, indirimli oranda vergilendirilen veya vergi tevkifatı uygulanan işlemler nedeniyle, bu işlemlere konu olan mal ve hizmetlerin edinimleri veya üretilmeleri safhalarında ödenen vergiler
  • Vergi borcu bulunan mükelleflerin açıklanması
    Bilindiği gibi Vergi Usul Kanunu´nun 5´inci maddesi vergi mahremiyeti ile ilgilidir. Mükelleflerin vergileme ilgili bilgilerinin açıklanması bu madde ile önlenmektedir. Ancak vergi güvenliğinin sağlanması amacına yönelik olarak bir kısım bilgi
%20 İndirim fırsatlarımızdan faydalanmak için takip edin.
ADRES
Mimar Sinan Mahallesi Evliya Hoca Sokak No:2/1 Üsküdar / İSTANBUL
TELEFON
E-BÜLTENE KAYDOL
Ürünlerimiz ve hizmetlerimizle ilgili kampanyalardan ilk sizin haberiniz olsun.

SİZİ ARAYALIM

Bilgilerinizi gönderdikten sonra, en kısa süre içerisinde talepleriniz için sizinle iletişime geçilecektir.