Ücretsiz Danışma Hattı

Çalışan Anneye Çocuk Bakım Yardımı

Proje 5 bin anne ile sınırlı olup, destek tutarı aylık asgari 320 euro, azami 416 euro arasında değişmektedir. Projenin uygulanma tarihi ise 2017 yılının son çeyreği olarak belirlenmiştir.

Söz konusu mali destekten yararlanmak isteyenlerden gereken şartları taşıyanların 28 Kasım 2016 tarihinden başlayarak SGK’nın web sayfası www.sgk.gov. tr’de açılan linkten veya proje web sayfası www.evdecocukbakimi. net adresinden ön kayıt yaptırmaları mümkün bulunmaktadır. Söz konusu projeden faydalanıp mali destek alabilmek için annenin (çocuğun) ve bakıcının taşıması gereken şartlar bulunmaktadır.

Herşeyden önce unutulmamalıdır ki, bu projeden tam zamanlı işçi olarak bir iş verenin yanında ç alış an sigortalı anneler, ancak sigortalı çocuk bakıcısı çalıştırdıklarında yararlanabilmektedirler. Yani anne de sigortalı olarak bir işte çalışacak, çocuk bakıcılığı yapan kadında sigortalı olarak çalışacak.

Projeden yararlanabilmek için annenin taşıması gereken şartlar aşağıda belirtilmiştir:

? Başvuru tarihi itibariyle (ön kayıt anında) 0-24 ay aralığında (24’üncü ay dahil) çocuğu olmak,

? T.C. vatandaşı olmak.

? Bir iş verenin yanında işçi statüsünde sigortalı olarak ve tam zamanlı olarak çalışıyor olmak. Burada SGK’ya her ay 30 tam gün prim bildirimi yapılması gerekmektedir. Ancak SGK’ya devri yapılmayan banka sandıklarına tabi olarak çalışanlar bu projeden faydalanmayacaklardır. Bunun dışındaki tüm 5510 sayılı Kanun kapsamındaki 4/a sigortalıları proje kapsamından faydalanabilmektedir. Ancak, banka çalış anı olup SGK’ya bildirimi 5510 sayılı kanunun 4/a maddesine göre yapılanlar projeden faydalanabilir.

? Projenin uygulandığı illerde yaşamak. Söz konusu projeden faydalanmak için şu anda coğrafi bölge sınırlandırılması da bulunmaktadır. Buna göre İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya ve Bursa illerinden birinde çocuğuyla birlikte aynı evde ikamet etmekte olan anne ve çocuklar projeden faydalanabilmektedir.

? Fiilen çalışıyor olmak. Projeden faydalanacak annenin analık izin süresini geçirmiş olması gerekmektedir. Analık izin süresinde olan anneler ancak çalışmaya başladıklarında projeden faydalanabilirler.

? Annenin baş vuru tarihi itibariyle son bir yıldaki ortalama brüt ücretinin, asgari ücretin brüt tutarının iki katını aş maması gerekmektedir. (Bu tutar 2016 yılı iç in 3 bin 294 TL’dir. Yani bu tutarın üzerinde ücret alan anneler projeden faydalanamazlar.)

? Çalıştırdığı çocuk bakıcısıyla arasında kendisi veya eş inin birinci derecede, çocuk bakıcısı ile aynı evde oturuyorsa 3. dereceye kadar (3. derece dahil) akrabalık iliş kisi bulunmaması gerekmektedir. (Yani bebeğin anneannesinin veya babaannesinin veya bebeğin erişkin kardeşinin çocuğa bakıyor olması halinde destekten faydalanmak mümkün değildir.)

? Annenin bu proje kapsamında başka bir çocuğa bakmaması gereklidir.

? En geç kesin kayıt tarihi itibariyle SGK’ya sigorta kaydını yaptırmış olmak ş artıyla tam zamanlı çocuk bakıcısı istihdam etmek gerekmektedir. Yani çocuk bakıcıları da dahil ev hizmetlerinde çalışanların sigortalılığı kapsamında bakıcı çalıştırıyor olmak gerekmektedir.

? Söz konusu proje kapsamında çalışacak çocuk bakıcısının taşıması gereken şartlar ise aşağıda belirtilmiştir.

? T.C. vatandaşı ve kadın olmak.

? İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya ve Bursa illerinin birinde ikamet ediyor olmak. Yani anne ve çocuk hangi ilde ise ikamet ediyor ise bakıcının da ikametgahının da o ilde olması gerekmektedir.

? Tam zamanlı sigortalı çalışan olmak. Yani SGK’ya her ay 30 tam gün prim bildirimi yapılması gerekmektedir.

? Bakımını üstlendiği çocuğun anne veya babası ile birinci derece, ebeveyn ile aynı evde oturuyorsa 3. dereceye kadar (3. derece dahil) akrabalık iliş kisi bulunmamak.

? En az ilkokul mezunu ve en az 18 yaşında olmak. Söz konusu projenin sosyal devlet çerçevesinde çok isabetli ve faydalı olduğunu düşünmekteyiz. Şartları taşıyan ailelerin gecikmeden başvurmasını öneririz.

Kaynak: http://www.dunya.com/kose-yazisi/calisan-anneye-cocuk-bakim-yardimi/341597

İlginizi Çekebilecek Diğer Blog Yazıları

%20 İndirim fırsatlarımızdan faydalanmak için takip edin.
ADRES
Mimar Sinan Mahallesi Evliya Hoca Sokak No:2/1 Üsküdar / İSTANBUL
TELEFON
E-BÜLTENE KAYDOL
Ürünlerimiz ve hizmetlerimizle ilgili kampanyalardan ilk sizin haberiniz olsun.
Whatsapp

SİZİ ARAYALIM

Bilgilerinizi gönderdikten sonra, en kısa süre içerisinde talepleriniz için sizinle iletişime geçilecektir.