Ücretsiz Danışma Hattı

Çalışan Annelere Bakıcı Desteği Verilecek

İşte annelerin bu sorununa çözüm bulmak için AB projeleri kapsamında yeni bir düzenleme yapıldı. Buna göre aşağıdaki şartlarda anneler devletin bakıcı desteğinden faydalanabilecek.

Evde Çocuk Bakım Hizmetleri Yoluyla Kayıtlı Kadın İstihdamının Desteklenmesi Projesi ile 0-24 ay aralığında çocuk sahibi olan ve hizmet akdine tabi (özel sektörde işçi statüsünde) sigortalı olarak halen çalışmakta olan,

• İş hayatına geri dönmesi,

• İlk kez çalışmaya başlayacak ya da

• Sigortasız çalıştırdığı çocuk bakıcısını sigortalı olarak çalıştırmaya başlaması amacıyla annelere çocuk bakıcısı istihdam edebilmelerini temin etmek üzere 24 aya kadar mali destek sağlanmaktadır.

2 yaşından küçük çocuğunuz varsa ve çalışmak, daha önce çalıştığınız işe geri dönmek ya da yeni bir işte çalışmaya başlamak istiyorsanız, bu Proje ile Sosyal Güvenlik Kurumu ihtiyacınız olan desteği sağlayarak aylık 320 Ä veriyor.

Projeden yararlanmak için hangi şartlar var?

1- Başvuru tarihi itibariyle (ön kayıt anında) 0-24 ay Aralığında (24 üncü ay dahil) çocuğu olmak.

2- T.C. vatandaşı olmak.

3- Bir işverenin yanında sigortalı olarak tam zamanlı çalışıyor olmak. (SGK’ya en az 30 tam gün primi bildirilmiş olmak.)

4- İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya ve Bursa illerinden birinde çocuğuyla birlikte aynı evde ikamet etmek. (Çocukla annenin ikametgâhı aynı olmalıdır.)

5- Analık izin süresini geçirmiş olmak. (Analık izin süresinde olan anneler çalışmaya başladıklarında projeden faydalanabilirler.)

6- Annenin yıllık ortalama brüt ücreti, asgari ücretin brüt tutarının iki katını aşmamalıdır. (2016 için 3.294,00 TL)

7- Çalıştırdığı çocuk bakıcısıyla arasında; kendisi veya eşinin birinci derecede, çocuk bakıcısı ile aynı evde oturuyorsa 3. dereceye kadar (3. derece dahil) akrabalık ilişkisi bulunmamak. (Bebeğin anneannesi veya babaannesi çocuğa bakıyorsa Projeden faydalanmanız mümkün değildir)

8- Proje kapsamında çocuk bakıcısı olarak çalışmamak

9- En geç kesin kayıt tarihi itibariyle Sosyal Güvenlik Kurumuna Ek-9 kapsamında(çocuk bakıcıları da dahil ev hizmetlerinde çalışanların sigortalılığı) sigorta kaydını yaptırmış olmak şartıyla tam zamanlı çocuk bakıcısı istihdam etmek.

Ücretin banka aracılığı ile ödenmesi gerekiyor. Bakıcıya ödenecek maaş tutarı 2016 yılı için en az ev hizmetlerinde çalışanların asgari ücret düzeyi olan 1.400,00 TL olmalıdır. Bu tutardan az olan miktarlar, elden ödemeler ve proje ofisine bildirdiğiniz
hesaplar dışındaki diğer banka hesaplardan veya bankamatik aracılığıyla yapılan ödemeler kabul edilmemektedir.

Çocuk bakıcısının taşıması gereken şartlar nelerdir?

1- T.C. vatandaşı ve kadın olmak.

İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya ve Bursa illerinin birinde ikamet ediyor olmak. (Siz hangi ilde ikamet ediyor iseniz bakıcınızın ikametgahının da o ilde olması gerekmektedir.)

Hizmet akdine tabi Ek-9 kapsamında tam zamanlı sigortalı çalışan olmak. (SGK’ya 30 tam gün primi bildirilmiş olmak.)

Bakımını üstlendiği çocuğun anne veya babası ile birinci derece, ebeveyn ile aynı evde oturuyorsa 3. dereceye kadar (3. derece dahil) akrabalık ilişkisi bulunmamak. (Bebeğin anneannesi veya babaannesi çocuğa bakıyorsa Projeden faydalanmanız
mümkün değildir.) En az ilkokul mezunu ve en az 18 yaşında olmak.

Destek ödemesi nasıl olacak?

Aylık mali destek ödemesi, aylık yükümlülüklerin tam olarak yerine getirilmesi,başvuru kriterlerini devam ettirilmesi ve herhangi bir usulsüzlük olmaması halinde bakıcıçalıştırılan ayı takip eden ikinci ayın 15’inde Proje Bilgi-İşlem Programı tarafın
danoluşturulacak Nihai Ödeme Listelerine binaen Halk Bankası’nda açılmış olanAvro hesabına yatırılacaktır. Dolayısıyla Aralık 2016 ayı için annelere ilk ödeme 15 Şubat2017 tarihinde yapılacaktır.

Kaynak: http://www.star.com.tr/yazar/kimlere-bakici-destegi-verilecek-yazi-1165428/

İlginizi Çekebilecek Diğer Blog Yazıları

%20 İndirim fırsatlarımızdan faydalanmak için takip edin.
ADRES
Mimar Sinan Mahallesi Evliya Hoca Sokak No:2/1 Üsküdar / İSTANBUL
TELEFON
E-BÜLTENE KAYDOL
Ürünlerimiz ve hizmetlerimizle ilgili kampanyalardan ilk sizin haberiniz olsun.
Whatsapp

SİZİ ARAYALIM

Bilgilerinizi gönderdikten sonra, en kısa süre içerisinde talepleriniz için sizinle iletişime geçilecektir.