Ücretsiz Danışma Hattı

Bayram Günleri Çalışanlar Dikkat!

* Patronumuz her yıl arefe günü ve bayramın ilk günü fazla mesai yaptırıyor. Fazla mesai yapmak zorunlu mu? Bu dönemlerde ücretler nasıl ödenecek?
İş Kanunu´na göre; ulusal bayram ve genel tatil günlerinde işçi isterse çalışır. İşçi istemezse işveren zorla çalıştıramaz. İş sözleşmesinde veya toplu iş sözleşmesinde işçinin ulusal bayram ve genel tatil günlerinde çalışacağına ilişkin bir hüküm varsa, işçi, işveren istediği zaman bugünlerde çalışmak zorundadır. Böyle günlerde işçinin günlük yevmiyesi 100 lira ise bayramda çalıştığı için 200 lira alır.

* 3 ay önce bir firmada işe girdim. 3 aydır sadece toplamda 100 lira ulaşım bedeli altında para verildi. İşveren, "Deneme süresinde ücret verilmez. Deneme süren bitsin, ondan sonra maaş verilecek" diyor. Ne yapmam lazım? Ç.K.
İş Kanunu´na göre; taraflarca iş sözleşmesine bir deneme kaydı konulduğunda, bunun süresi en çok 2 ay olabilir. Ancak deneme süresi toplu iş sözleşmeleriyle 4 aya kadar uzatılabilir. Deneme süresi içinde taraflar iş sözleşmesini bildirim süresine gerek olmaksızın ve tazminatsız feshedebilir. İşçinin çalıştığı günler için ücret ve diğer hakları saklıdır.

* * *
NE ZAMAN EMEKLİ OLURUM?
* 1960 doğumluyum. 1978´de SSK girişim oldu. 3200 günüm var. 3600 günle ne zaman emekli olurum? 5...483584 Nolu SMS
3600 prim günü tamamlamak şartı ile 60 yaşınızın dolacağı doğum gününüzün gün ve ayına göre 2020 yılında emekli olabilirsiniz.

* 29.06.1991 tarihinde askere gittim. 16.09.1992´den itibaren Bağ-Kur´luyum. Ne zaman emekli olabilirim? 5...447453 Nolu SMS
Bağ-Kur´dan 9000 prim gün ve 53 yaşa tabisiniz. 16 aylık askerlik borçlanması ile 52 yaşa tabi olursunuz. Doğum gününüzün gün ve ayına göre 2023 yılında emekli olabilirsiniz.

ALİ ŞERBETÇİ / TAKVİM

İlginizi Çekebilecek Diğer Blog Yazıları

%20 İndirim fırsatlarımızdan faydalanmak için takip edin.
ADRES
Mimar Sinan Mahallesi Evliya Hoca Sokak No:2/1 Üsküdar / İSTANBUL
TELEFON
E-BÜLTENE KAYDOL
Ürünlerimiz ve hizmetlerimizle ilgili kampanyalardan ilk sizin haberiniz olsun.
Whatsapp

SİZİ ARAYALIM

Bilgilerinizi gönderdikten sonra, en kısa süre içerisinde talepleriniz için sizinle iletişime geçilecektir.